StarTech.com USB C Dock - Compatible with Windows / macOS - Supports Triple 4K Ultra HD Monitors - 60W Power Delivery - Power and Charge Laptop and Peripherals - DK30CH2DPPD
by
STARTECH
PCN#
1DH063
MFG#
DK30CH2DPPD
Product Highlights:
  • Triple Monitor Docking Station
  • HDMI and DisplayPort Ports
  • 5Gbps Throughput
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Limited Warranty3 Year
Shipping Weight: 4 lbs.
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
DK30CH2DPPD
Manufacturer Website Address
http://www.startech.com
Brand Name
StarTech.com
Product Name
Triple Monitor 4K USB-C Dock with 5x USB 3.0 Port
Marketing Information
This TAA compliant 4K USB-C™ dock for Mac and Windows® laptops takes productivity to a whole new level, with support for triple 4K monitors - a first in the market. The USB Type-C dock provides 60W charging power, and 5x USB 3.0 ports to connect your peripheral devices. It's the perfect accessory for your Dell™ XPS 15, Chromebook Pixel™, or another USB-C enabled PC laptop.
Enhance Productivity
The 4K USB-C Dock for Mac and Windows lets you create a three-monitor Ultra HD workstation. Connect:
2x 4K DisplayPort (DisplayLink) at 4096 x 2160 resolution / 3840 x 2160 @ 60Hz and 1x 4K HDMI (DP Alt Mode) at 4096 x 2160 resolution @ 24Hz / 3840 x 2160 @ 30Hz
For high-resolution applications, the universal laptop docking station can also connect to a 5K display (5120 x 2880 resolution) at 60Hz, by connecting the two DisplayPort ports to a single 5K display.
Powerful Connections
This triple-monitor docking station lets you connect your peripherals to transform your laptop into a full-sized workstation. With five USB 3.0 ports (1x USB Type-C and 4x USB Type-A incl 1x Fast-Charge port), a Gigabit Ethernet port, headset jack and separate 3.5 mm audio and microphone ports, you have all the connections you need for maximum performance.
60W Power Delivery
Using a single cable, the USB-C docking station with Power Delivery (up to 60W) will power and charge your laptop, and power your peripherals with its 120W power adapter.
The DK30CH2DPPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Packaged Quantity
1
Product Type
Docking Station
Technical Information
Connectivity Technology
Wired
Device Supported
Notebook/Tablet PC
Interfaces/Ports
Host Interface
USB Type C
Audio Line Out
Yes
Number of USB 3.0 Ports
5
USB Type-C
Yes
USB Type-C Detail
1 x USB-C
Network (RJ-45)
Number of DisplayPort Outputs
2
DisplayPort
Headphone
Microphone
Number of HDMI Outputs
1
HDMI
Thunderbolt
Software
Operating System Supported
  • Windows 7
  • Windows 8
  • Windows 8.1
  • Windows 10
  • Windows 11
  • Mac OS X 10.12 Sierra
  • Mac OS X 10.14 Mojave
  • ChromeOS 55+
  • Ubuntu 18.04
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
60 W
Physical Characteristics
Product Color
  • Black
  • Silver
Height
1.30"
Width
3.20"
Length
10.6"