CBS-WRK-27
Product Highlights:
  • 1300 lb Load Capacity
  • Steel, Rubber
  • Swivel Wheel
Product Condition: New and Factory Fresh
Limited Warranty7 Year
Shipping Weight: 24 lbs.
Middle Atlantic CBS Series Caster Base for WRK Series Racks - 27in Depth
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
CBSWRK27
Manufacturer Website Address
http://www.legrand.us
Brand Name
Middle Atlantic
Product Model
CBS-WRK-27
Product Name
Marketing Information
The CBS-WRK-27 is a caster base designed for use with 27in deep WRK Series racks. The caster base is designed to fit inside the rack and only increases the overall rack height by 1in, ensuring that the rack remains stable. The caster base features an inner design that keeps the rack low and stable while still allowing for easy mobility. The Middle Atlantic CBS-WRK-27 works with LF leveling feet to secure the rack in place when needed. Made of robust steel, the caster base is finished with a black powder coat that ensures it will withstand wear and tear. The caster base comes equipped with four 3in pre-installed non-locking commercial grade swivel casters, which provide easy mobility for the rack while keeping it stable.
Product Type
Rack Stand
Technical Information
Maximum Load Capacity
1300 lb
Number of Casters
4
Features
Swivel Wheel
Physical Characteristics
Product Material
  • Steel
  • Rubber
Miscellaneous
Compatibility
Middle Atlantic WRK Series 27" Deep Rack Enclosure