ANGLE-5-36
Limited WarrantyLifetime
Shipping Weight: 33 lbs.
Middle Atlantic ANGLE-5-36 Floor Support Angle
Manufacturer Part Number
ANGLE536
Product Model
ANGLE-5-36
Product Name
ANGLE-5-36 Floor Support Angle
Marketing Information
Timesaving and practical, the Raised Floor Enclosure Systemâ„¢ consists of 2-1/2" high riser bases, which provide the ability to perform field rough-in procedures prior to the arrival of the racks and enclosures. Also handy as a lower cable chase for passing cables between racks in multi-bay applications, riser bases feature 1/8" thick fully welded construction and an attractive black powder coat finish. Riser bases feature knockouts for passing cables between joined riser bases. Riser feet bring riser bases to a 12" height for use with raised floors. Raised floor support angles support floor tiles when used with riser bases and feet. Custom width, depth and height RIB Series riser bases are also available,
Number of Bays Supported
5
Width
109.9"
Depth
38.8"
Weight (Approximate)
36 lb
Miscellaneous
Compatibility
Middle Atlantic MRK/VRK/VMRK 36" Depth Racks