P24171-B21
Product Highlights:
  • 35.75 MB L3 Cache
  • 64
  • bit Processing
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Shipping Weight: 3 lbs.
HPE Intel Xeon Gold (2nd Gen) 6230R Hexacosa-core (26 Core) 2.10 GHz Processor Upgrade
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
Hewlett Packard Enterprise
Manufacturer Part Number
P24171-B21
Manufacturer Website Address
http://www.hpe.com
Brand Name
HPE
Product Line
Xeon Gold
Product Model
6230R
Product Name
Xeon Gold Hexacosa-core 6230R 2.10 GHz Server Processor Upgrade
Product Type
Processor Upgrade
Technical Information
Processor Manufacturer
Intel
Processor Core
Hexacosa-core (26 Core)
Clock Speed
2.10 GHz
Overclocking Speed
4 GHz
L3 Cache
35.75 MB
64-bit Processing
Yes
Process Technology
14 nm
Processor Threads
52
Processor Socket
Socket P LGA-3647
Processor Generation
2nd Gen
Power Description
Thermal Design Power
150 W
Environmental Conditions
Thermal Specification
185°F (85°C)
Physical Characteristics
Width
3"
Depth
2.2"