FG-120G-BDL-950-60
Product Highlights:
  • AI/ML Security
  • 16 Port
  • 10/100/1000Base
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Shipping Weight: 1 lbs.
Fortinet FortiGate FG-120G Network Security/Firewall Appliance
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
Fortinet, Inc
Manufacturer Part Number
FG-120G-BDL-950-60
Manufacturer Website Address
http://www.fortinet.com
Brand Name
Fortinet
Product Line
FortiGate
Product Series
120G
Product Model
FG-120G
Product Name
FortiGate FG-120G Network Security/Firewall Appliance
Marketing Information
Converged Next-Generation Firewall (NGFW) and SD-WAN
Product Type
Network Security/Firewall Appliance
Technical Information
Functionality
AI/ML Security
Firewall Protection Supported
  • SaaS Security
  • Data Protection
  • Zero-day Threat Prevention
  • Operational Technology (OT) Security
  • Enterprise Security
  • Threat Protection
  • Web Security
  • DNS Security
  • Zero Trust Network Access (ZTNA)
  • Data Leak Prevention
  • Distributed Denial of Service (DDoS)
  • Deep Inspection Firewall
  • SSL Inspection
  • TLS Inspection
  • Application Control
  • Secure IPsec VPN Connectivity
  • Malware Protection
  • Anti-spam
  • Outbreak Prevention
  • Botnet Detection
  • Cloud Sandboxing
Firewall Throughput
39 Gbit/s
Encryption Standard
  • AES (256-bit)
  • SHA-256
  • SSL
  • TLS 1.3
Number of VPN Supported
500
Data Link Protocols
  • HTTPS
  • HTTP
Connectivity Technology
Wired
Number of Concurrent Sessions (Max)
3e+06
AI-powered
Yes
AI Features
  • Cybersecurity
  • Network Security Management
  • Enterprise Security
Interfaces/Ports
Total Number of Ports
16
USB
Yes
Number of Network (RJ-45) Ports
16
Media & Performance
VPN Throughput
4.38 GB/s
IPS Throughput
678.40 MB/s
Network & Communication
Ethernet Technology
10 Gigabit Ethernet
Network Standard
  • 10/100/1000Base-T
  • 1000Base-X
  • 10GBase-X
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots
12
Expansion Slot Type
  • SFP (mini-GBIC)
  • SFP+
Number of SFP Slots
8
Number of SFP+ Slots
4
Management & Protocols
Manageable
Power Description
Frequency
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Power Consumption
40 W
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit
1U
Form Factor
Rack-mountable
Height
1.7"
Width
17"
Depth
10"