TPC2887-3121
Product Highlights:
  • 8 x IEC 60320 C13
  • 2.88kVA
  • 1U
Product Condition: New and Factory Fresh
Shipping Weight: 15 lbs.
Eaton Powerware ePDU 8-Outlets 2.88kVA PDU
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
Eaton Corporation
Manufacturer Part Number
TPC2887-3121
Manufacturer Website Address
http://www.eaton.com
Brand Name
Eaton
Product Line
ePDU
Product Name
Powerware ePDU 8-Outlets 2.88kVA PDU
Product Type
PDU
Technical Information
Plug/Connector Type
IEC 60320 C20
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Receptacle Detail
8 x IEC 60320 C13
Protection Type
  • Spike Protection
  • Surge Protection
Power Description
Input Voltage
  • 120 V AC
  • 230 V AC
Input Voltage Range
125 V AC - 240 V AC
Output Voltage
240 V AC
Power Rating (VA)
2880 VA
Physical Characteristics
Rack Height
1U
Height
1.7"
Width
19"
Depth
5"