PC874-F-2241
Product Highlights:
  • NEMA L14
  • 30P
  • 2 x NEMA 5
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Shipping Weight: 25 lbs.
Eaton ePDU 10-Outlets PDU
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
Eaton Corporation
Manufacturer Part Number
PC874-F-2241
Manufacturer Website Address
http://www.eaton.com
Brand Name
Eaton
Product Line
ePDU
Product Name
ePDU 10-Outlets PDU
Product Type
PDU
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA L14-30P
Receptacle Type
  • NEMA 5-15R
  • NEMA 6-15R
Receptacle Detail
  • 2 x NEMA 5-15R
  • 8 x NEMA 6-15R
Protection Type
  • Surge Protection
  • Spike Protection
  • EMI Filter
  • RFI Filter
Power Description
Input Voltage
  • 120 V AC
  • 230 V AC
Input Voltage Range
120 V AC - 240 V AC
Output Voltage
  • 240 V AC
  • 120 V AC
Power Rating (VA)
5760 VA
Physical Characteristics
Rack Height
2U
Height
3.4"
Width
19"
Depth
5.2"