C9500-40X-E=
Product Highlights:
  • Manageable
  • 3 Layer Supported
  • Modular
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Shipping Weight: 1 lbs.
Cisco Catalyst C9500-40X Layer 3 Switch
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number
C9500-40X-E
Manufacturer Website Address
http://www.cisco.com
Brand Name
Cisco
Product Line
Catalyst
Product Series
9500
Product Model
C9500-40X
Product Name
Catalyst C9500-40X Layer 3 Switch
Marketing Information
Built for Security, IoT, and Cloud
The foundation of Software-Defined Access
  • Simplified device deployment
  • Unified management of wired and wireless networks
  • Network virtualization and segmentation
  • Group-based policiesContext-based analytics
Product Type
Layer 3 Switch
Interfaces/Ports
Uplink Port
No
Modular
Yes
Port/Expansion Slot Details
40 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot
Media & Performance
Media Type Supported
Optical Fiber
Ethernet Technology
40 Gigabit Ethernet
Network Technology
40GBase-X
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots
40.0
Expansion Slot Type
  • SFP+
  • SFP
Number of SFP+ Slots
40
Network & Communication
Layer Supported
3
Management & Protocols
Manageable
Yes
Power Description
Power Source
Power Supply
Redundant Power Supply Supported
Power Consumption
950 W
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit
1U
Form Factor
Rack-mountable
Height
1.7"
Width
17.5"
Depth
21.5"