MP1333/8GB-AM
cps
Extended & Accidental Damage Product Replacement Plan Available Details
Estimated Shipment:
Calculating Shipping
Product Highlights:
  • 8 GB DDR3 SDRAM
  • 1333 MHz
  • 1.50 V
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Limited WarrantyLifetime
Shipping Weight: 1 lbs.
AddOn 8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
AddOn
Manufacturer Part Number
MP1333/8GB-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Brand Name
AddOn
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Marketing Information
Apple Computer® MP1333/8GB Compatible Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.5V 240-pin UDIMM
Product Type
RAM Module
Technical Information
Memory Size
8 GB
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Memory Speed
1333 MHz