AAT2400D4SR8N/4G
cps
Extended & Accidental Damage Product Replacement Plan Available Details
Estimated Shipment:
Calculating Shipping
Product Highlights:
  • 4 GB (1 x 4GB)
  • DDR4
  • 2400/PC4
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Limited WarrantyLifetime
Shipping Weight: 1 lbs.
AddOn 4GB DDR4 SDRAM Memory Module
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
AddOn
Manufacturer Part Number
AAT2400D4SR8N/4G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Brand Name
AddOn
Product Name
4GB DDR4 SDRAM Memory Module
Marketing Information
This Industry Standard 4GB DDR4-2400MHz Single Rank TAA Compliant Unbuffered 1.2V 288-pin CL15 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Packaged Quantity
1
Product Type
RAM Module
Technical Information
Memory Size
4 GB
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Voltage
1.20 V
Number of Modules
1 x 4GB
Memory Speed
2400 MHz