AddOn AA32C12864-PC400 x1 JEDEC Standard 1GB DDR-400MHz Unbuffered Dual Rank 2.5V 184-pin CL3 UDIMM
by
ADDON
PCN#
7M3200
MFG#
AA32C12864-PC400
cps
Extended & Accidental Damage Product Replacement Plan Available Details
Estimated Shipment:
Calculating Shipping
Product Highlights:
  • 100% compatible and guaranteed to work
Product Condition: New and Factory Fresh
Limited WarrantyLifetime
Shipping Weight: 1 lbs.
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
AddOn
Manufacturer Part Number
AA32C12864-PC400
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Brand Name
Product Name
1GB DDR1 400MHZ 184-pin DIMM F/Desktops
Marketing Information
This Industry Standard 1GB DDR-400MHz Dual Rank Unbuffered 2.5V 184-pin CL3 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Product Type
RAM Module
Technical Information
Memory Size
1 GB
Memory Technology
DDR SDRAM
Memory Voltage
2.50 V
Number of Modules
1 x 1GB
Memory Speed
400 MHz
Memory Standard
DDR400/PC3200
Device Supported
Motherboard
Physical Characteristics
Number of Pins
184-pin
Form Factor
DIMM
Thickness
750 mil
Width
2"
Length
6.5"