AddOn AA1866D3SL/8G x1 JEDEC Standard 8GB DDR3-1866MHz Unbuffered Dual Rank 1.35V 204-pin CL11 SODIMM
by
ADDON
PCN#
7HG374
MFG#
AA1866D3SL/8G
cps
Extended & Accidental Damage Product Replacement Plan Available Details
Estimated Shipment:
Calculating Shipping
Product Highlights:
  • 100% compatible and guaranteed to work
Product Condition: New and Factory Fresh
Limited WarrantyLifetime
Shipping Weight: 1 lbs.
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
AddOn
Manufacturer Part Number
AA1866D3SL/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Brand Name
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Marketing Information
This Industry Standard 8GB DDR3-1866MHz Dual Rank Unbuffered 1.35V 204-pin CL11 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Product Type
RAM Module
Technical Information
Memory Size
8 GB
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Memory Speed
1866 MHz
Error Checking
Non-ECC
Signal Processing
Unbuffered
CAS Latency
CL13
Physical Characteristics
Number of Pins
204-pin
Form Factor
SoDIMM
Width
2"