AA1066D3SR8S/2G
cps
Extended & Accidental Damage Product Replacement Plan Available Details
Estimated Shipment:
Calculating Shipping
Product Highlights:
  • For Computer, Notebook
  • 2 GB (1 x 2GB)
  • DDR3
Show more
Product Condition: New and Factory Fresh
Limited WarrantyLifetime
Shipping Weight: 1 lbs.
AddOn 2GB DDR3 SDRAM Memory Module
Tech Specs
Specifications
Manufacturer
AddOn
Manufacturer Part Number
AA1066D3SR8S/2G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Brand Name
AddOn
Product Name
2GB DDR3 SDRAM Memory Module
Marketing Information
This Industry Standard 2GB DDR3-1066MHz Single Rank Unbuffered 1.5V 204-pin CL7 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Packaged Quantity
1
Product Type
RAM Module
Technical Information
Memory Size
2 GB
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 2GB
Memory Speed
1066 MHz